elinora בפברואר - 27 - 2013

אואזיס שלא הכרתם / תמיר בלזר

לאחרונה גיליתי שיותר מדי אנשים סביבי לא מעריכים את אואזיס (בלשון המעטה). כל ניסיונתיי להסביר שיש באואזיס יותר ממה שהעין משגת עלו בתוהו. אז החלטתי לפתוח את שבוע ההערכה לאואזיס. אואזיס שלא הכרתם. השיר הראשון לא הופיע באף אלבום שלהם ויצא כסינגל בלבד שחולק במתנה לרוכשי האלבום הראשון. החבר'ה מנגנים כאן עם הפילהרמונית של לונדון. חדי העין יבחינו שטוני מקארול המתופף הראשון שלהם עדיין מנגן איתם, רגע לפני שהעיפו אותו בטענה שהוא לא מספיק טוב לאלבום הבא של הלהקה. חדי העין יותר יבחינו בדמיון של ליאם (הסולן) לרון ארד בקליפ הזה. בקיצור, אתם חופשיים להיות מה שתרצו להיות.

ב30 לאוגוסט 1994 יוצא אלבומם הראשון, בטוח שאולי והופך לאלבום הבכורה שנמכר הכי מהר בבריטניה עד אותה תקופה. בין השירים באלבום: סופרסוניק, שייקרמייקר שנגנב מפרסומת לקוקה קולה, סיגריות ואלכוהול שנגנב מלהקת טי רקס ועוד. בין כל השירים האלו מתחבא לו שיר קטן וחמוד על ארוחת הערב של דיגסי. החבר'ה בעצמם אמרו שזה השיר הכי גרוע שהם כתבו אבל אני חושב שזה אחד השירים היותר טובים שלהם. תשפטו בעצמכם.

אז אחרי שקברו את המתופף בקליפ לחיות לנצח נכנסו החבר'ה לאולפן להקליט את אלבומם הבא חמושים במתופף חדש. כשנשאל ענה נואל כי הם ידעו שהם צריכים לשנות כיוון באלבום השני וכי לא היה טעם לעשות את אותו הדבר שוב. האלבום (מה הסיפור) תהילת בוקר? יצא באוקטובר 95 וכלל שירים כמו שלום שנגנב מגארי גליטר ואל תסתכל אחורה בזעם שנגנב מג'ון לנון. האלבום זכה להצלחה גדולה ונחשב לאלבומם הטוב ביותר. הסינגל הגדול ביותר שהוציאו אי פעם והמצליח ביותר היה קירפלא (wonderwall ) אותו כולם מכירים אבל אני רוצה להתמקד היום דווקא בבי סיידס של הסינגל. יש להקות שהיו עושות קריירה רק מהבי סיידס שנכללו בסינגלים לאלבום.

אחרי מכירות של מיליוני עותקים, ריב מתוקשר עם להקת בלר והופעות בפני 250 אלף איש בקנבוורת' המגלומניה של הלהקה רק התעצמה (ולא שהיה חסר ממנה מלכתחילה). האלבום להיות כאן עכשיו (כשם שירו של ג'ורג' האריסון) יצא באוגוסט 97 אחרי ציפייה ארוכה של הקהל והמבקרים. עם שירים כמו האם אתה יודע למה אני מתכוון, עמדי לצידי (כשם שירו של ג'ון לנון) ומסביב לעולם שהיה השיר הארוך ביותר שהגיע למספר 1 במצעד. האלבום זכה להצלחה מסחרית אבל לקיטונות של ביקורת מצד המבקרים שטענו כי מאחורי כל המגלומניה אין בעצם כלום. ראוי לציין שגם בסינגלים של האלבום הזה היו כמה בי סיידס מצוינים כמו השאר צעיר, ילד מלאך וקאברים של החבר'ה לדייויד בואי ולאבנים המתגלגלות. בין כל השירים מופיע גם השיר הבא עם ג'וני דפ על גיטרת הסלייד.

אחרי ביקורות קשות על האלבום השלישי והמון אלכוהול, סמים וריבים מתוקשרים בין האחים הלחץ להוציא אלבום ראוי לשמו שחוזר לשורשים גבר. בפברואר 2000 יוצא האלבום עומד על כתף ענקים על שם ציטוט שגוי של אייזק ניוטון (הציטוט המדויק היה עומד על כתפי ענקים). האלבום כלל שירים כמו לך ותוציא את זה החוצה, היכן הכל השתבש וכמובן הלהיט היחיד מהאלבום הבינוני עד מאוד הזה מזדיינים בשיחים, שכלל ציטוטים של אנשים שונים מהדי וי די isle of wight. הבי סיידס של האלבום כמו האלבום בינוניים עד מאוד אבל יש אחד שמציל את המצב. (לטעמי זה האלבום הגרוע ביותר של הלהקה).

ביולי 2002 מוציאים החבר'ה את אלבומם החמישי כימיה אלילית. אחרי האכזבה מהאלבום הרביעי האלבום לא מייצר כותרות ומעורר באזז גדול כמו בתחילת דרכם אבל לטעמי האלבום הזה סימן חזרה לשורשים אבל בוגרת ומפוכחת יותר של הלהקה. עם גיטריסט ובסיסט חדשים שהחליפו את בונהד וגיגסי וסאונד מורכב יותר כמו שניתן לשמוע בשירים כמו זמני ההינדו (שגנוב מהסטריאופוניקס), חדלי מלבכות את לבך החוצה וציפור שיר. בין השירים באלבום נמצא גם שיר שכתב ליאם על ג'ון לנון, גיבור הילדות שלו: נולד על ענן שונה.

האלבום הכי טוב של אואזיס בכל הזמנים שלא ידעתם שקיים. במאי 2005 יוצא האלבום אל תאמינו לאמת וממשיך את הקו של האלבום הקודם. האלבום כולל שירים כמו לילה, המשמעות של נשמה והחשיבות של להיות עצלן (שגנוב מהלא'ס, כן אלה ששרים הנה היא הולכת). לטעמי באמת האלבום הכי טוב ומגובש של אואזיס, כולל הבי סיידס. זה השיר הכי אהוב עלי באלבום ובכלל של אואזיס (אבל אל תאמינו לי, תקשיבו בעצמכם)

באוקטובר 2008 יוצא אלבומם השביעי והאחרון של הלהקה, חפור החוצה את נשמתך. האלבום לווה בציפיות גדולות והושווה לא פעם לריבולבר של הביטלס, גם בזכות מספרו הכרונולוגי וגם בזכות הקו המוזיקלי שלו. אז האלבום הזה הוא לא ריבולבר אבל הוא באמת אלבום מצוין שלדעתי היה מוביל לאלבום שמיני באמת ברמה של הביטלס. עם שירים כמו השוק של הברק, להיות היכן שיש חיים (שמנוגן בלי גיטרה), זמני עבר ונופל למטה, השיר האהוב עלי באלבום. המתופף באלבום אגב (חוץ מברצועה 11) הוא זאק סטארקי, הבן של רינגו. אחרי שהעיפו גם אותו לקחו את כריס שארוק המתופף של הלא'ס (כן אלה ששרים הנה היא הולכת). השיר הבא גנוב מהדורס מה שמראה על הגיוון של מקורות הגניבה של נואל.

באוגוסט 2009, כשבעה חודשים אחרי שראיתי אותם בלייב בברלין, מודיע נואל כי הוא לא מסוגל לעבוד יותר עם ליאם, אחיו, אפילו יום אחד נוסף ועוזב את הלהקה. זו לא הייתה הפעם הראשונה שנואל הודיע שהוא עוזב את הלהקה אבל הפעם זו הייתה הפעם האחרונה. ליאם ושאר חברי הלהקה הודיעו שימשיכו בלעדיו וישתמשו באותו השם. נואל איים בתביעה. ליאם שינה את שם הלהקה לעין דמוית חרוז ואמר שאואזיס זה שם מטופש גם ככה. השיר הראשון באלבום הראשון של הלהקה הוא מסר ברור לנואל, אנחנו יכולים להסתדר גם בלעדייך (האמת? לא ממש). האלבום הראשון של עין דמוית חרוז הוא בינוני מינוס עם כמה הבלחות. נואל מקים להקה משלו וקורא לו הציפורים מגביהות הרום של נואל גלאגר. לא משנה אם אתם בעד ליאם או נואל, אואזיס תמיד תהיה הלהקה הכי גדולה בשלושים השנים האחרונות.

סינגל שיצא ולא צורף לאף אלבום אלא לסרט דוקומנטרי הנושא את אותו השם ואתם פשוט חייבים להקשיב לו. אז הנה, אחרון, מבטיח.

8 תגובות so far.

 1. הדר הגיב:

  איתך במאבקך הצודק!
  רק למען הסדר הטוב נראה לי שצריך הבהרה קטנה לגבי ה"גניבות" – ברוב המקרים זה קטע קטן בשיר (שגם עליו אפשר לתהות לפעמים אם זו גניבה או סתם דמיון מקרי), ואם זה יש דמיון משמעותי ומובהק – אז הם שילמו (כמו לגארי גליטר, וגם לסטיבי וונדר), ואז זה לא גניבה.
  אואזיס לא גנבה!!!
  (או בעצם, נווה מדבר לא גנבה)

  • תמיר הגיב:

   לגארי גליטר הם לא נתנו קרדיט ולכן נאלצו לשלם לו המון כסף. לא יודע אם יצא לך לצפות בדי וי די שיצא במארז האחרון שיצא להם שם נואל מדבר על כל שיר שמופיע באוסף, אין כמעט שיר בו נואל בעצמו לא מודה שהוא גנב (nicked) קטע משיר כזה או אחר ואפילו מתרברב שאחרים לא מצליחים איפה שהוא מצליח מאוד. הוא טוען שהוא לא עושה את זה במודע, אלא פשוט לחן כלשהו נמצא באחורי הראש שלו והוא משתמש בו כשהוא כותב שיר. בין כך ובין כך הם עדיין להקה גדולה

 2. לירון הגיב:

  שתי הבהרות למה שכתבת: המתופף המקורי נזרק גם בגלל שהוא הסתכסך הם האחים גלאגר והם כבר לא יכלו לעבוד ביחד. התירוץ היה שהוא לא מתאים להם מוסיקלית. דבר שני שם השיר בדיסק השני שלהם הוא לא "תהילת בוקר" אלא "זקפת בוקר" – מורנינג גלורי בסלנג אנגלי זו זקפת בוקר

 3. טל הגיב:

  בתור מעריץ שרוף של אואזיס, אני חייב להגיד שממש לא נהנתי מהכתבה.
  אולי הכוונה הייתה טובה, אבל כל מה שיצא בסוף זה לכלוכים וזריקת ארס במסווה כיסוי ביוגרפי "נכון ואמין".
  אם אתה קורא לעצמך בן אדם שיש לו מושג או שניים במוזיקה כדאי שתפנים שלא כל שיר שמשלב בתוכו חלקי לחן שדומים או מזכירים לחנים משירים אחרים הוא שיר שנגנב משיר אחר, אלא הרבה יותר השפעה והבעת הערכת מוזיקלית. דרך אגב גם הביטלס הגדולים חטאו במילה שאתה כל כך אוהב להשתמש בה.
  דבר אחרון, עוד לא נתקלתי ב"מעריץ" של אואזיס שבוחר בעקביות בשירים הכי פחות מוצלחים מהאלבומים הכי פחות מוצלחים. אבל שיהיה לך לבריאות.

 4. תמיר הגיב:

  אני מרגיש שדבריי הובנו לא נכון אז אני רוצה לחדד. המילה גניבה נאמרה בחיבה, לא בביקורתיות וזה ברור לי שהרבה אמנים לקחו דברים או קיבלו השראה מאמנים אחרים. אחת מהסיבות שאני אוהב את אואזיס היא שהם לקחו את ההשפעות עליהם, ערבבו, הכניסו גם קצת משהו משלהם והפכו את זה למוזיקה שהגדירה דור. זה ממש לא נאמר בביקורתיות ובארס אלא בעוקצניות חיבתית. לגבי בחירת השירים, טעם וריח ולא יודע אם זה עבר בחרתי דווקא את השירים הפחות מוכרים כי שם הכתבה הוא אואזיס שלא הכרתם. ואגב יש שיר אחד מכל אלבום כך שלא יכול להיות שבחרתי את האלבומים הכי פחות מוצלחים כי בחרתי את כולם.

 5. ליעד הגיב:

  אין צורך להכביר במילים

  מי שימשיך להגיד לך שהוא לא מעריך את אואזיס, תשבור לו ספסל על הראש, או כל דבר אחר שעומד לך בדרך

  בכל מקרה
  מזמין כל מאדפריט שאוהב את אואזיס להקשיב ללהקת בריטניה:
  http://www.youtube.com/watch?v=WnshHQ6phew

 6. מירב הגיב:

  סקירה יפה ומאוד מעניינת.
  ֱֱ!!OASIS LIVE FOREVERֱ

השאר תגובה


  האתר פועל ברישיון אקו"ם

  כל הזכויות שמורות לביגמאות' © 2012 פורטל המוזיקה ותחנת הרדיו
  של ליין המסיבות
  בניית האתר: אלינורה שקרסיוגלו