elinora במאי - 13 - 2015

גאון בורוד / גיל מאורר

1847938-18

למה לא כדאי לכם לפספס את התופעה ששמה אריאל פינק.

מכל פרטי הטריוויה על מר פינק (ויש הרבה כאלה) משכה אותי העובדה כי גם הוא בצעירותו עבד בחנות דיסקים עוד שלא ידע אקורד אחד בגיטרה. חוויה שעד היום, הוא מחשיב אותה כמשפיעה הן על טעמו המוזיקלי והן על שאיפותיו להתפתח כיוצר. מי יודע, אולי יש עתיד?

אריאל מרקוס רוזנברג, AKA  אריאל פינק, שינחת להופעה חד פעמית והיסטורית בבארבי תל אביב ב—9/6, החל את דרכו המוזיקלית עם דלת סגורה, טייפ ארבעה ערוצים והמון אמביציה. בחדר השינה שלו הקליט מעל ל-500 שירים שרובם (עדיין) לא ראו אור.

את ההקלטות  שכן הוציא לאור, הוציא עצמאית תחת השם Ariel Pink's Haunted Graffiti ונחשבות כמשפיעות ביותר על עולם האינדי ותרבות הלו-פי (מק דמרקו, שנרנג'ה מביאים שבוע קודם לבארבי, ציין לא פעם את אריאל פינק כהשפעה מרכזית על הצליל שלו).

רבים ניסו להגדיר את המוזיקה שלו, משהו בין פסיכדליית סיקטיז לסאונד פופ תחילת אייטיזי מובהק. פינק עצמו הודה שהוא עושה מוזיקה שלא מתאימה לתקופה, אבל ברגע שזה נשמע ככה? מה זה משנה מאיזה זמן אתה מגיע אלינו?

רוב הקטעים אינם קלים בשמיעה ראשונה, אך בסדרת האלבומים הראשונה ניתן כבר לזהות את הניצוץ המיוחד של פינק, שנע בין פסיכדליה, אוונגארד ושבבי פופ מתקתק. הראשונים שזיהו את הפוטנציאל היו חברי להקת "האינמל קולקטיב" שקיבלו מחבר משותף שלהם הקלטות של פינק, ובאחד מנסיעותיהם בואן הלהקתי שמעו את הקסם ולא יכלו להתעלם.  כך אריאל חברינו היה הראשון אשר אינו חבר בקולקטיב שהוציא אלבום בחברת התקליטים שלהם Paw Tracks.

הפריצה הראשונה והגדולה הגיעה בשנת 2010 כאשר הוציא את האלבום  Before Today בחברת התקליטים הבריטית האגדית 4AD, שכלל את הלהיט המפתיע Round and Round. האלבום שקצת זנח את שיטת הלו-פיי ועבר לשיטת הקלטה ידידותית למשתמש, פחות קיצונית, יותר פופית, הצליח להגיע לקהל רחב יותר שהחליט שהוא רוצה עוד.

כעבור שנתיים הוציא את האלבום Mature Themes שהמשיך את הקו הפופי הלא מתחנף והמצליח.

בשנה שעברה זנח את ה- Haunted Graffiti והוציא בפעם הראשונה אלבום תחת השם אריאל פינק בלבד. POM POM  נחשב כאחד מאלבומי השנה של 2014, ולמרות אורכו ומספר הרצועות (17! מי אתה חושב שאתה?) הצליח לחלחל אפילו כבר אל שולי המיינסטרים עם סינגלים מוצלחים כגון put your number in my phone ו-picture me gone.

אריאל פינק הוא כל החבילה שתרבות הפופ צריכה. מוזיקאי ייחודי המסתתר תחת זהויות שונות, לבוש הזוי, פאה ורודה, אמרות שנויות במחלקות והתנהגות בלתי צפויה על הבמה ומחוץ לה. הוא משחק את המשחק והולך נגדו. כל זה מחלחל את כל המוזיקה, וכך אנחנו מקבלים את אחד מהקולות הכי מעניינים בשנים האחרונות. גאון משוגע?  כל הסימנים מראים שכן.

כרטיסים: https://www.barby.co.il/hazmen_cards.aspx?id=1140

איבנט: https://www.facebook.com/events/1567177576863189/

פליי-ליסט ורוד מתקתק להכנה:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLdOpdjSF1w-YyoHPC8Im3dRi2xYgcbnoh

השאר תגובה


    האתר פועל ברישיון אקו"ם

    כל הזכויות שמורות לביגמאות' © 2012 פורטל המוזיקה ותחנת הרדיו
    של ליין המסיבות
    בניית האתר: אלינורה שקרסיוגלו